मणिपुरको पुरानो सशस्त्र समूह यूएनएलएफ हिंसा त्यागेर मूलधारमा समाहित

Facebook
WhatsApp
Twitter

काठमाडौं । मणिपुरको सबैभन्दा पुरानो सशस्त्र समूह यूएनएलएफ हिंसा त्यागेर मूलधारमा समाहित भएको छ । केन्द्रीय गृहमन्त्री अमित शाहका अनुसार मणिपुरको सबैभन्दा पुरानो सशस्त्र समूह यूएनएलएफ हिंसा त्याग्न र मूलधारमा सामेल हुन सहमत भएको हो। उनका अनुसार युएनएलएफसँग भारत सरकारले शान्ति सम्झौतासमेत गरेको छ ।

गृहमन्त्रीले शाहले भने, ‘मणिपुरको सबैभन्दा पुरानो उपत्यकामा आधारित सशस्त्र समूह यूएनएलएफ हिंसा त्याग्न र मूलधारमा सामेल हुन सहमत भएको छ। म उहाँलाई लोकतान्त्रिक प्रक्रियामा स्वागत गर्दछु र उनीहरूको शान्ति र प्रगतिको यात्रामा हार्दिक शुभकामना व्यक्त गर्दछु।’

‘आज भारत सरकार र मणिपुर सरकारद्वारा यूएनएलएफसँग भएको शान्ति सम्झौताले ६ दशक लामो सशस्त्र आन्दोलनको अन्त्य भएको संकेत गर्दछ,ु अर्को सामाजिक सञ्जालको पोष्टमा गृहमन्त्रीले शाहले भने, ुयो प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको समावेशी विकासको दृष्टिकोणलाई साकार पार्न र उत्तर पूर्वी भारतका युवाहरूलाई राम्रो भविष्य प्रदान गर्ने दिशामा ऐतिहासिक उपलब्धि हो।’

गृह मन्त्रालयले धेरै अन्य चरमपन्थी संगठनहरू मणिपुरको सबैभन्दा पुरानो सशस्त्र समूह यूएनएलएफलाई प्रतिबन्ध लगाएको थियो। एचटी रिपोर्टका अनुसार प्रतिबन्ध लगाएको केही दिनपछि यो शान्ति सम्झौता भएको थियो।

मणिपुरमा सुरक्षा बल, प्रहरी र नागरिकमाथि आक्रमण र हत्याका साथै भारतको सार्वभौमसत्ता र अखण्डतामा प्रतिकूल असर पार्ने गतिविधिमा संगठन संलग्न रहेको महसुस गरेपछि केन्द्रले यो निर्णय गरेको हो। यूएनएलएफ मणिपुरको सबैभन्दा पुरानो मैतइ विद्रोही समूह हो, जुन नोभेम्बर २४, १९६४ मा गठन भएको थियो।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

अर्थ
Omkar Tv

बलिउड फिल्म ‘आर्टिकल ३७०’ले कमायो ३२ करोड बढी, गयो नाफामा

काठमाडौं । बलिउड फिल्म ‘आर्टिकल ३७०’  फेब्रुअरी २३ बाट थिएटरमा लागेको थियो । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले समेत प्रशंशा गरेको यामी गौतमको ‘आर्टिकल ३७०’ फिल्मले

Read More »
अर्थ
Omkar Tv

अरुण भ्याली हाइड्रोपावरको शतप्रतिशत हकप्रद सेयरमा बिक्री खुला

काठमाडौं । अरुण भ्याली हाइड्रोपावरले आजदेखि शतप्रतिशत हकप्रद सेयर बिक्री खुला गरेको छ। कम्पनीले १ः१ अनुपातमा उक्त सेयर बिक्री खुला गरेको हो। कम्पनीले १ करोड

Read More »
अर्थ
Omkar Tv

यस्तो छ आजको विदेशी मुद्रा विनिमय दर

काठमाडौं । नेपाल राष्ट्र बैंकले आजका लागि विदेशी मुद्राको विनिमय दर तोकेको छ । राष्ट्र बैंकका अनुसार, आज अमेरिकी डलर एकको खरिद दर १३२ रुपैयाँ

Read More »